Елате в България!
Най-големият град в България е столицата – София.
София притежава богато разнообразие от забележителности. Можете да обогатите културните си познания като се потопите в историята на града и се разходите на чист въздух. А през зимните месеци може да карате ски в покрайнините.
Някои от най-емблематичните места в столицата са Храм-паметникът „Св. Александър Невски“, Царският дворец, Народният театър “Иван Вазов”, Софийската градска баня, Централни софийски хали, Националният дворец на културата, булевард Витоша, Баня Баши джамия и природен парк “Витоша”.
Варна е третият по големина град в България и най-големият град и един от популярните морски курорти на българското Черноморие. Разположен на стратегическо място във Варненския залив, градът е бил основен икономически, социален и културен център в продължение на почти три хилядолетия. Исторически известен като Одесос, Варна се развива от тракийско крайбрежно селище до голямо черноморско пристанище.
Пловдив е вторият по големина град в България. Населението му към 2018 г. е 346 893 души, а в по-големия столичен район – 675 000 души. Пловдив е културният център на България и през 2019 г. е Европейска столица на културата.
Освен културен, градът е и важен икономически, транспортен и образователен център. През 2016 г. Пловдив се присъединява към Глобалната мрежа на учещите градове на ЮНЕСКО.
Народен театър „Иван Вазов“ е национален културен институт в областта на театралното изкуство в град София. За начало на летоброенето на Народния театър се счита заповедта на министъра на народното просвещение д-р Иван Д. Шишманов от 1904 г. От пролетта на същата година названието на трупата вече е Български народен театър. Днес официалното название е Народен театър „Иван Вазов“.
Националният дворец на културата, съкратено НДК, е национален културен център в София предназначен за конференции, изложби, концерти и специални събития. НДК е най-големият конгресен център в Югоизточна Европа.
През юли 2005 г. Международната организация на конгресните центрове (AIPC) присъжда на НДК годишното отличие „Най-добър конгресен център в света“.
Природен парк „Витоша“ е първият природен парк в България и на Балканския полуостров. На 27.10.1934 г., с активното участие на българската природозащитна общественост, част от планината Витоша е била обявена за природен парк. Границите са се променяли неколкократно и днес обхващат цялата планина. Залесените територии са около 60% от планината.
Седемте рилски езера е група езера с ледников произход, разположена в планината Рила. Това е най-посещаваната от туристи езерна група в България и е един от стоте национални туристически обекта. При преминаването на водата по поточетата са се образували малки водопади.
Първите три езера – Сълзата, Окото и Бъбрека – се оттичат всяко поотделно в Близнака, от който водата преминава последователно през Трилистника, Рибното и Долното езеро.
През последните две езера минава по-мощен поток, който, изтича от най-долното езеро.
Посещението на езерата включва и използването на лифт.
Розовата долина, намираща се южно от Стара планина, получава названието си в средата на 19 век от традициите в отглеждането на маслодайна роза.
В Долината на розите всяка година в първите дни на юни се отбелязва Празникът на розата. В град Казанлък, считан за столица на Розовата долина, е изграден историко-етнографският комплекс „Кулата“, където туристите могат да наблюдават традиционно розоварене и да опитат от продуктите с маслодайната роза. Там е разположен и специализираният Музей на розата.
Райското пръскало е най-високият постоянен водопад в България и на Балканския полуостров – 124,5 м. Намира се в Стара планина, под най-високия й връх – Ботев. На територията е на природен резерват „Джендема“, част от Национален парк „Централен Балкан“.
Образуван е от водите на Пръскалската река, идващи от вечния снежник, разположен под връх Ботев, който дори през лятото не се стопява напълно.
Обявен е за защитен природен обект през 1965 г.
Пещера ,,Проходна” е една от най-известните пещери в карстовия район край село Карлуково. Лесно достъпна е и е с най-дългия пещерен тунел в България. Тя е естествено осветена, тъй като в средната ѝ зала, поради ерозията, таванът е прояден от просмукващите се води. Така се образува феноменът Очите на Бога – две еднакви по големина дупки с формата на очи.
Насладете се на спиращата дъха красота на България чрез разнообразните ѝ туристически маршрути.
Разположена в сърцето на Балканите, България предлага невероятни пейзажи – от величествените върхове на Рила и Пирин до спокойните пътеки на Родопите и Стара планина. Разходете се сред древни гори, кристално чисти езера и живописни села, докато изследвате тази очарователна страна. Независимо дали сте опитен приключенец или просто обичате природата, добре маркираните маршрути и организираните екскурзии в България предлагат незабравимо преживяване за всекиго.
Изживейте най-доброто ски приключение в България, скритото съкровище за любителите на зимните спортове.
Със заснежените си върхове и модерни курорти, България предлага разнообразни възможности за ски за всички нива на умения.
Независимо дали си начинаещ, който иска да се учи, или експерт, търсещ предизвикателни спускания, ски курортите в България предлагат отлични условия и достъпни цени.
Посетете известните курорти Банско, Боровец и Пампорово, където ще намерите добре поддържани писти, съвременни съоръжения и зашеметяващи планински пейзажи.
Поемете на незабравимо конно приключение във величествените планини на България.
Разгледайте живописните маршрути на Рила, Пирин и Родопите на кон, където ви очакват зашеметяващи гледки и непокътната природа.
Независимо дали сте опитен ездач или начинаещ, България предлага организирани турове и школи по езда, подходящи за всички нива и възрасти. Препускайте през гъсти гори, зелени ливади и покрай кристално чисти потоци, потапяйки се в красотата на българската природа.
Конната езда в планините на България обещава уникален и вълшебен начин да се свържете с природата и да откриете скритите съкровища на страната.
Тараторът е вид студена млечна супа, традиционна за българската кухня. Приготвя се от кисело мляко, вода, ситно нарязана или настъргана краставица, олио или зехтин, сол, копър и чесън, които се смесват и разбъркват.
По желание се добавят счукани орехи.
Баницата е основно печиво в българската кухня.
Приготвя се чрез напластяване на листове тънко тесто, с пълнеж от яйца, кисело мляко и бяло българско сирене.
Намазаните с пълнеж кори се навиват на руло, подреждат се в тава и се пекат докато станат златисти и хрупкави.
Баницата често се яде за закуска, разядка или дори като основно ястие и заема специално място в българската култура, като често се приготвя за тържества и празници. Вариациите на баницата могат да включват допълнителни съставки като спанак, праз лук, ориз или тиква, в зависимост от регионалните предпочитания и традиции.
Сармите са ястие от завита в лозови или зелеви листа месна или постна плънка.
Сармите познати под различни наименования са част от националната кухня на много европейски и азиатски народи.