Почетно Консулство на Малайзия в България

София е столицата на България, която също е и най-големият град в България. София притежава богато разнообразие от забележителности. Можете да се потопите в историята, да обогатите културните си познания, да се разходите на чист въздух и дори през студените месеци да карате ски. Някои от най-емблематичните места в столицата са Храм-паметник „Св. Александър Невски“, Царският дворец, Народният театър, Софийска градска баня, Баня Баши джамия, Централни софийски хали, Националният дворец на културата, булевард Витоша и Природен парк Витоша.

Патриаршеска катедрала                          Свети Александър Невски

Храм-паметник „Св. Александър Невски“  е изграден през 1882 – 1912 година, а през 1955 година е обявен за паметник на културата с национално значение. Около катедралата е разположен площад  „Св. Александър Невски“. Храмът е посветен на Александър Невски, известен с победата си над Тевтонския орден в битката на Чудското езеро, провъзгласен за светец от руската православна църква. Храмът представлява внушителна пет-корабна кръстокуполна базилика в неовизантийски стил с множество куполи, полукуполи и малки цилиндрични сводове и ясно изразен централен купол.

Баня Баши джамия

Баня Баши джамия е построена по инициатива и с финансовата подкрепа на благодетеля молла Ефенди Кадъ Сейфуллах. Според някои източници джамията се отбелязва и под името джамията “Молла Ефенди” или като “Кадъ Сейфуллах”. Под текста на арката над вратата се вижда годината 974, което дава основание да се приеме, че тя е построена през 974 г.

Национален дворец на културата 

Националният дворец на културата, съкратено НДК  е национален културен център в София за конференции, изложби и специални събития – най-големият конгресен център в Югоизточна Европа. Основното предназначение на сградата е за културни прояви. През юли 2005 г. Международната организация на конгресните центрове (AIPC) присъжда на НДК годишното отличие „Най-добър конгресен център в света“.

Народен театър Иван Вазов

Народен театър „Иван Вазов“ е национален културен институт в областта на театралното изкуство в град София. За начало на летоброенето на Народния театър се счита заповедта на министъра на народното просвещение д-р Иван Д. Шишманов от 1904 г. От пролетта на същата година названието на трупата вече е Български народен театър. Днес официалното название е Народен театър „Иван Вазов“.

Природен парк Витоша

Природен парк „Витоша“ е първият природен парк в България и на Балканския полуостров. На 27.10.1934 г., с активното участие на българската природозащитна общественост, част от планината Витоша с площ 6410 хектара е била обявена за природен парк. Границите са се променяли неколкократно и днес обхващат цялата планина с площ 27 079 ха. Залесените територии са около 60% от планината.

Седемте рилски езера

Седемте рилски езера е група езера с ледников произход, разположена в планината Рила. Това е най-посещаваната от туристи езерна група в България и е един от стоте национални туристически обекта. При преминаването на водата по поточетата са образувани малки  водопади. Първите три езера – Сълзата, Окото и Бъбрека – се оттичат всяко поотделно в Близнака, от който водата преминава последователно през Трилистника, Рибното и Долното езеро. През последните две езера минава един вече по-мощен поток, който, изтичайки от най-долното езеро.Посещението на езерата включва и използването на лифт. По време на пътуването с лифта се открива невероятна гледка, на която може да се насладите и дори да снимате за да остане за спомен.

 

Чудните мостове

Чудните мостове или Скалните мостове са скален феномен, разположен е в карстовата долина на река Еркюприя в Западните Родопи на 1450 м. надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк.

Пещера Проходна

Пещера Проходна е една от най-известните пещери в карстовия район край село Карлуково. Лесно достъпна е и е с най-дългия пещерен тунел в България – дълъг 365 метра. Тя е естествено осветена, тъй като в средната ѝ зала, поради ерозията, таванът е прояден от просмукващите се води, като образува феномена Очите на Бога – две еднакви по големина дупки с формата на очи.

Водопад Райско пръскало

Райското пръскало е най-високият постоянен водопад в България и на Балканския полуостров – 124,5 м. Намира се в Стара планина, на южния склон под най-високия старопланински връх – Ботев. На територията е на природен резерват „Джендема“, част от Национален парк „Централен Балкан“. Обявен е за защитен природен обект през 1965 г. Образуван е от водите на Пръскалската река, идващи от вечния снежник, разположен под връх Ботев, който дори през лятото не се стопява напълно. След като тече по полегатия тревист склон на върха, потокът достига до горния край на скален пояс от отвесни скали, наричани Райските скали, и прави големия си скок. След това се спуска в бездните на Южния Джендем и се влива в Бяла река.

Розова долина

Розовата долина е област в България, намираща се южно от Стара планина и северно от Сърнена Средна гора, получила названието си в средата на 19 век от традициите в отглеждането на маслодайна роза. В Долината на розите всяка година в първите дни на юни се отбелязва Празникът на розата. В град Казанлък, считан за столица на Розовата долина, е изграден историко-етнографският комплекс „Кулата“, където туристите могат да наблюдават традиционно розоварене и да опитат от продуктите с маслодайната роза. Там е разположен и специализираният Музей на розата.

 

 

 

По време на Римската империя Пловдив (тогава Тримонциум) е бил важен областен център. Градът е процъфтявал и е кипяло мащабно строителство както на сгради и съоръжения, така и на пътища. По-интересни обекти от римско време са Античният театър, Римският стадион, Античният форум и жилищната сграда „Ейрене”.

Старият град е любимо място за разходка, а многобройните кафенета и добри ресторанти, някои от които с дълголетна история, правят посещението още по-приятно – особено през горещите летни вечери.

Старият град Пловдив

Архитектурният резерват Старинен Пловдив е отлично запазен комплекс, в който на неголяма площ можем да се разходим из различните епохи, да видим антични сгради, адаптирани към съвременния живот, и да усетим атмосферата на града по времето на Възраждането. Старият град, както е известен комплексът, е разположен на естествено ъзвишение–трихълмието(близко разположените хълмове Джамбаз, Небет и Таксим). През вековете тук са живели много народи. Всеки е оставил в града както останки от своята култура, така и своето наследство. Пловдив е един от най-старите градове в Европа – началото му датира от 4000 години пр.Хр. През античността траките се заселват на хълма и създават укрепено селище, което през IV век пр.Хр. е завладяно от Филип Македонски. Той дава едно от многобройните имена на града – Филипополис, и го обгражда с дебели крепостни стени. По-късно траките си връщат властта над града, но след серия от битки, през I век той попада под римска власт. От тракийско време е запазена крепост на самия връх на Небет тепе.

 

 

Архитектурният комплекс заема 1730 кв. м площ. Всичките части на комплекса са включени в обща композиция и са свързани с вътрешни дворове.
В молитвената зала се влиза през открито преддверие с високи аркади в мавритански стил. То се поддържа от четири масивни мраморни колони. В преддверието има пет купола. Джамията Шериф Халил паша от създаването си досега е отворена за молитва всеки ден. Днес освен че е храм и духовен център на мюсюлманската общност, тя е и интензивно посещаван туристически обект.
В джамията се продават информационни материали и сувенири.

Томбул джамия Шериф Халил паша”, Шумен

Джамията Шериф Халил паша, известна още като Томбул джамия, се намира в град Шумен. Построена е през 1744 г. Архитектурата на храма е повлияна от зародилия се в началото на XVIII в. ориенталски архитектурен стил „лале”, който се характеризира с включването на елементи от френския барок.
С комплекса от сгради около него храмът е най-големият в страната по площ и архитектурна значимост и на второ място на Балканския полуостров след джамията Султан Селим, намираща се в град Одрин, Република Турция.
Томбул джамия е и един от 100-те национални туристически обекта.

Кухня

Със създаването на българската държава се поставя началото на сливането на кухните на траки, славяни и прабългари и изграждането на националната кухня. Всяка етническа група се включва със свои кулинарни традиции. Едни от най-характерните продукти, използвани в българската кухня са бялото саламурено сирене и киселото мляко. Рецептите са формирани в продължение на векове, с традиции в овкусяването и изградени методи и техники за приготвяне, представляващи синтез от европейската и азиатска кухня.

Шопска салата

Шопската салата е традиционно българско ястие. Πpигoтвя ce от нарязани краставици, домати, печени чyшĸи, ĸpoмид лyĸ, пpeceн мaгдaнoз и нacтъpгaнo бялo caлaмypeнo cиpeнe. Πoдпpaвя ce c дpecинг oт oлиo или зexтин и по желание, c ябълков или винен оцет. Въpxy нacтъpгaнoтo cиpeнe се украсява c настърган пpeceн магданоз и/или черна мacлинa.

Таратор

Тараторът е вид студена млечна супа, традиционна в българската кухня, приготвяна от кисело мляко, вода, ситно нарязана или настъргана краставица, олио или зехтин, сол, копър и счукан, пресован или нарязан на ситно чесън, които се смесват и разбъркват. Към така приготвената смес по желание могат да се добавят счукани орехови ядки.

Баница

Баница е традиционно българско тестено ястие. Състои се от навити или наредени на пластове листи разточено тесто или готови кори за баница с плънка. Обикновено се пече във фурна. Използват се различни плънки – най-често сирене или извара, със или без добавка на яйца. Правят се баници и със зеленчуци, месо, плодове.

Сарми

Сармите е ястие от завита в листа оризова плънка, което е част от националната кухня на много европейски и азиатски народи. Има много различни варианти в зависимост от вида на листата и от начина на приготвяне на плънката

Кисело мляко

Киселото мляко е млечнокисел продукт, който се получава в резултат на протичането на млечнокисела ферментация в млякото. В широк мащаб то се произвежда в балканските страни, а също и в други страни по света поради добрите му вкусови, диетични и лечебни качества.

Дейности

България е изпълнена с невероятна природа. Има общирни зелени гори, през които се носи уханието на бор, прохладни места, където човек може да седне и да се наслади на тишината чувайки само шума на водопадити и песента на птиците или поляни изпълнени със зелена трева и цветя където може да седнеш и да се наслаждаваш на гледката и слънцето.

Ждрелото на река Ерма

Ждрелото на река Ерма е невероятно красивата местност, която се намира на 5км от град Трън. Ждрелото е с дължина около 100 метра и ширина в най-тясната част около 5 метра. От двете страни на реката се издигат отвесни скали с височина около 150-200м. Има изградена специална екопътека, която започва от южния край на каньона. Маршрутът е с дължина 13 км и минава през дървени мостове над река Ерма, продължава през тунел, прорязан в скалата, а зад него се спуска по 35-метров дървен мост, след който започва изкачване на западната скала на ждрелото. Гледката, която се открива от екопътеката, спира дъха с внушителните си скални образувания в речните ждрела, пенливи водопади и водни прагове.

 

 

Град Созопол 

Созопол е разположен на българското черноморско крайбрежие в южната част на Бургаския залив на 35 км южно от Бургас. Градът е разделен на стар и нов град, между които се намира Морската градина. Първото име на града е Антеа. То е променено по-късно в Аполония в чест на древногръцкия бог Аполон, покровител на изселниците, почитан и като лечител. От късната античност Аполония е известна като Созопол.

Старият град оставя неповторимо архитектурно впечатление. Полъхът на античната история и култура се усеща не само от ежегодният фестивал на изкуствата „Аполония“ , а на целия полуостров Скамний. В града ще се разходите по калдъръмени улички и ще се насладите на десетки възрожденски къщи от дърво и камък.   

Созопол се радва на голям туристически интерес, поради кристално чистата вода и плажните ивици. Централният плаж на Созопол се намира от източната страна на стария град. Плажната ивица е от златист пясък, а морското дъно е покрито с пясък.

Град Несебър

Несебър е един от най-древните градове на Европа, основан преди 3200 години. През античността градът е наричан Месамбрия. Днес старинният Несебър се стреми да запази романтичната си атмосфера с тесните си павирани улички, малки площади, двуетажни къщи с каменна земни и дървени горни етажи, които са с външни стълбища и стърчат над улиците, магазини за сувенири, кръчми, механи и прекрасни цветни градини. Градът е една от основните туристически атракции по Южното Черноморие. Най-известната забележителност на града е мелницата, която се намира по средата на провлака между старата и новата част на града.

Освен летни места за забавление България предлага чудесни условия за ски и сноуборд ваканции. Три са основните ски зони у нас – Банско, Боровец и Пампорово. Те са най-големи и заедно с прилежащите курорти около тях определят облика на зимните спортове в България. Но има още поне десетина места, на които може да се карат ски и сноуборд, и макар и по-малки, тези курорти предлагат страхотни писти за спускане.

Град Банско

Банско е познат сред туристите основно като ски и сноуборд дестинация. Общата дължина на ски пистите е 75 км, като най-дългата от тях е 16 км. Около 90% от всички 16 писти са оборудвани с оръдия за изкуствен сняг за качествена и дълготрайна снежна покривка. В ски зоната има и писта, оборудвана с осветление за нощно каране. През зимния сезон в града работи и открита ледена пързалка. Най-голямото предизвикателство за скиорите в Банско е писта „Томба”, кръстена на италианския скиор Алберто Томба. На разположение на туристите е кабинков лифт, който отвежда от началната точка на лифтовата станция в град Банско до Бъндеришка поляна. Градът е свързан със ски зоната и със 7-километров ски път.

Град Боровец

В Боровец се провеждат редица състезания – два пъти е домакин на състезания за Световната купа по ски алпийски стил и дванадесет пъти домакин на съревнованието за Европейска купа. Последното състезание – гигантски слалом за жени – се провежда пред февруари 2016 г. Боровец предлага възможност за планинско колоездене. През 2010 г. по утвърдени световни стандарти тук е създаден Боровец байк-парк с над 20 км маркирани трасета, подходящи за начинаещи и за напреднали.

Пампорово

В курорта Пампорово пистите  могат да бъдат използвани и от сноубордисти, има халф пайп, както и добри възможности и за спускане по необработен терен. В Пампорово има и писти за ски бягане с дължина от 25 км. В ски зоната има и много места, удобни за спускане с шейни. За любителите на екстремните спускания е осигурено нощното осветление от 28 прожектора на писта „Снежанка 2”, която е дълга 1176 м, широка 60 м, а денивелацията ѝ е 283 м. Предлагат се преходи с моторни шейни. Пампорово се намира в регион с много история. Наблизо са градовете Чепеларе и Смолян, както и живописните села Широка лъка, Стойките, Гела, Смилян, Арда, които са много атрактивни със съхранените си традиции и гостоприемството на местните хора. Предлагат се и екскурзии до историческите забележителности в региона и други дестинации.